Boyun masajı nasıl yapılır

Masaj vücudun her bölgesine şifa niteliğinde olan bir rahatlama yöntemi olduğu gibi, rahatlatıcı ve gevşetici etkisi de bulunmaktadır. Vücudun çeşitli ağrı çeken bölgelerine uygulanan özel masajlar, o bölgelerdeki stresi ve ağrıyı azaltmada, tedavi yöntemlerinin daha etkili olmasına yardımcı olur. Özellikle sırt ve boyun bölgelerin yaşanan ağrılarda kullanılan sırt masajları bu bölgelerdeki stresi azaltıp, kasların esneyerek rahatlamasını sağlar. Ancak sırt masajları bu konuda eğitimi olmayan insanlar tarafından uygulanmamalıdır. Zira tutulma, kramp gibi ciddi adele sorunlarında kişinin ağrıya bölgesine yapılan yanlış bir müdahale zedelenmelere neden olabilir.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Günlük hayatta pek çok insanın başına gelebilecek bir rahatsızlık olan boyun tutulması bazen basit nedenlerden kaynaklanan geçici bir rahatsızlık olabileceği gibi bel fıtığı gibi ciddi problemlerin de habercisi olabilir. Boyun tutulması uyku sırasında yanlış bir pozisyonda yatmaktan, masa başı çalışıyorsanız gün boyunca uzun saatler aynı şekilde oturmaktan, ağırlık kaldırırken boyun bölgesini zorlamaktan, ani bir hareket yapmaktan, klima çarpmasından, terlemişken vuran soğuk havadan, aynı yere uzun süre bakmaktan ve yük kaldırmaktan kaynaklanabilir. Genellikle ciddi zedelenmelere neden olmayacak böyle bir rahatsızlıkla karşılaştığınızda boyun bölgesindeki kasları gevşetmeye çalışmanız faydalı olacaktır.

Boyun Tutulmasına Ne Yapmak Gerekir?

Eğer yaşanan rahatsızlık ciddi bir sorun olabileceği hissi doğuruyorsa mutlaka Beylikdüzü masaj salonu‘na gitmelisiniz. Ancak belirttiğimiz nedenlerden kaynaklanan basit bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız boyun bölgeniz için bazı işlemler uygulayabilirsiniz. Öncelikle boynunuzu sıcak tutmaya çalışın. Çeşitli kas gevşetici ilaçlar ve kremler boynunuza iyi gelecektir. Rahatsızlık süresince ağır yük kaldırmayın ve boynunuzu hareket ettirirken son derece dikkatli ve yavaş olun. Ani bir hareket var olan ağrının çok daha fazla artmasına ve daha geç iyileşmesine neden olabilir. Hafifçe boyun tutulma masajları yaptıktan sonra boynunuza sıcak bir havlu koymanız oldukça rahatlatacaktır. Uyurken yatakta boynunuzun pozisyonuna oldukça dikkat etmelisiniz. Hep destekleyici bir yastık altında uyumalısınız. Ayrıca gün içinde uzanırken, kitap okurken, sabit duracağınız bir işlem yaparken, boynunuzu destekli bir yastığa dayayarak işlem yapmanız, boynunuzun yorulmamasına ve daha çabuk onarılmasına sebep olacaktır.

Leave a Reply